نقش سولفات در محصولات مراقبت از مو

نقش سولفات در محصولات مراقبت از مو

شروع استفاده از شامپو در سال 1800 میلادی رواج یافت. در آن زمان از صابونها برای شستشوی مو استفاده می شد. در قرن بیستم شامپوهای مایع همانند شامپوهایی که اکنون استفاده می شود، روانه بازار شدند. در سال 1930 شرکت پروکتد & گمبل اولین شامپو را بر اساس سولفات تولید کرد. شامپوهای Royal Drene در موزه اسمیت سونیان به معرض نمایش گذاشته شده است.

امروزه سولفات جزء عناصر برخی محصولات درمانی و بهداشتی مو نیست. اما گذشته از اینها سولفات ها هم دارای مزایا و معایب مختلفی هستند که در این مقاله به آن اشاره می شود:

سولفات ها چه هستند و چه کاربردی دارند؟

سولفات ها از زیردسته های سورفکتانت ها هستند. این مواد ترکیبی از مولکولها هستند که آب و روغن را می تواند جذب کنند. این مواد به شامپو و صابونها و شوینده های بدن اجازه می دهد که کثیفی و چربی را از سطح پوست یا مو جدا کند و سپس با کمک آب با شستشوی بدن و موها آلودگی را از آنها دور می کند.

بدون این مواد در شوینده ها، قدرت پاک کنندگی آنها کاهش می یابد. عموماً وجود سولفات ها مفید می باشد. اما گاهاً باعث از بین رفتن روغن طبیعی و پروتئین های مفید پوست می شود.

برخلاف عقیده برخی که می گویند سولفات ها سرطان زا هستند ، باید گفت که هیچ اثری روی ایجاد سرطان در بدن ندارند و مرکز تحقیقات سرطان در آمریکا نیز این موضوع را تأیید می کند.

اما چرا با وجود این خاصیت عده ای بدنبال محصولات فاقد سولفات هستند؟

سولفات در محصولات مراقبت از مو

سولفات می توانند تحریک کننده و آزار دهنده باشند اما هیچ شواهدی دلیل بر سرطان زا بودن آنها نیست. موردی که بایستی به آن اشاره کرد این است که سولفات ها بدلیل پاک کردن چربی از روی پوست و مو میتواند برای موهای خشک آسیب رسان باشند و همچنین باعث سوزش چشم می شوند. شامپو و شوینده های فاقد سولفات هم باعث از بین روغن مو می شوند چراکه اساساً نقش شوینده ها پاک کنندگی و از بین بردن آلودگی هاست. پس با این حساب باید نتیجه گیری کرد که برای حفظ چربی طبیعی نباید موها را شست و این امر امکانپذیر نیست.

چه باید کرد؟

مواد زیر در شامپوها ملایم تر از سولفات ها عمل میکنند:

Sodium Cocoamphoacetate- Cocamidopropyl Betaine- Lauryl Glucoside- Coco Glucoside- Disodium Laureth Sulfosuccinate- Disodium Lauroamphodiacetate

و همچنین برای متعادل کردن این خاصیت سولفات ها ترکیباتی مانند Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride (polymer)– Dimethicone (silicone)– Quaternium 80 را در فرمولاسیون شوینده ها استفاده می کنند.

اینگونه ترکیبات و میزان آنها باعث تفاوت شامپوها و شوینده ها در عملکرد آنها از نظر پاک کنندگی، نرم کنندگی و حالت دهندگی می شود.

سولفات ها بطور معمول در بسیاری از محصولات مراقبتی وجود دارد و مؤثرترین فاکتور در قدرت پاک کنندگی آنهاست. خیلی ها از وجود آنها در اینگونه محصولات خشنود نیستند اما باید گفت که درکل عناصر مفیدی هستند.

همه ما بر اساس تجریبات خود نتیجه گیری می کنیم اما اگر به تحقیقات دانشمندان از گذشته تا کنون نظر کنیم، دیدگاهمان تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *